Curating Architecture in Berlin

Z wystawami o architekturze jest trochę jak z perpetuum mobile – tworzy się je, choć skazane są na porażkę, bo wiadomo, że z natury rzeczy są niemożliwe. Jak pokazać architekturę, która jest medium w samym sobie przez inne medium np. zdjęcia, makiety, filmy – nie wyrażające istoty przestrzenności i złożoności architektury? Jakie są współczesne praktyki kuratorskie? To zaledwie kilka pytań, które są poruszane podczas autorskiego cyklu spotkań “Curating Architecture”, niemieckiego architekta Juergena Mayera H.

Spotkania odbywają się tylko dwa razy w roku, w Soho House w Berlinie, gdzie zaproszeni przez Juergena kuratorzy, krytycy i teoretycy dyskutują o roli wystaw architektonicznych i o problemach z wystawianiem architektury, dzieląc się swoimi doświadczeniami.

DSC_6871_small

photo: Diego Brito

“Robię to, ponieważ jestem ciekaw, jak wygląda organizowanie wystaw o architekturze z drugiej strony, od strony kuratora. Chcę odwrócić zwykłą hierarchię pytania-odpowiedzi – teraz to architekt zadaje pytania kuratorom, dotyczące ich założeń i pracy, chcąc dowiedzieć się, dlaczego i jak.”  – mówi Juergen Mayer H.

Nie znam żadnego współczesnego architekta, z tak bogatym dorobkiem i reputacją, któremu chciałoby się organizować takie spotkania, nigdzie niereklamowanie, na które zaproszenia byłyby wysyłane SMS-em. Pewnie dlatego z ogromnym szacunkiem śledzę od wielu lat karierę Juergena dla którego teoria architektury jest równie ważna jak praktyka.

Dlatego ucieszyłem się, gdy na ostatnim spotkaniu z seriii “Curating Architecture”, które odbyło się w czerwcu, mogłem opowiedzieć o swojej pracy i podzielić się moim doświadczeniem i przemyśleniami na temat wystawiania architektury. Opowiedziałem o projektach, które zmieniły moje podejście do wystawiania architektury a na koniec skupiłem się na omówieniu dwóch ostatnich wystawach, które zrealizowałem wraz z Hugonem Kowalskim, czyli biomorficzną instalację “Blob your mind” oraz projekt “Let’s talk about garbage”,który zwraca uwagę na problem nadprodukcji śmieci i możliwości ich efektywnego wykorzystania w architekturze. Drugim gościem spotkania był Edward Schwarz, dyrektor generalnym Fundacji na Rzecz Zrównoważonego Budownictwa LafargeHolcim, która powstała w 2003 roku (jako Fundacja Holcim). Edward jest odpowiedzialny za wszystkie działania Fundacji LafargeHolcim, w tym najbardziej prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Architektonicznego LafargeHolcim Awards której celem jest promowanie projektów architektonicznych, podejmujących wyzwania naszych czasów, takie jak wzrost urbanizacji oraz poprawa jakości życia mieszkańców.  Edward w swojej prezentacji opowiedział o działaniach fundacji – konkursach i projektach,  które odpowiadają na istotne środowiskowe, społeczno-ekonomiczne, technologiczne i kulturowe problemy we współczesnym budownictwie. Spotkanie, które trwało ponad dwie godziny zakończyło się dyskusją moderowana przez Juergena, który dopytywał dlaczego wybraliśmy właśnie architekturę jako medium do komunikowania się.  

DSC_6861_small

photo: Diego Brito

“Wierzę, że architektura powinna działać jako aktywator. Jej zadaniem jest wyrwanie ludzi z trybu pasywnego – oczekiwania – do poziomu aktywnego – uczestnictwa i uwagi. Wpływ nowych mediów i nowych materiałów na pewno poszerza nasze zrozumienie „przestrzeni” jako platformy komunikacji i interakcji społeczno-kulturowej.” – Juergen Mayer H.

Mam głęboką nadzieje, że takich spotkań organizowanych przez czynnych zawodowo architektów będzie zdecydowanie więcej, a Juergenowi Mayerowi H życze kolejnych fascynujących spotkań.   

https://www.lafargeholcim-foundation.org/Article/getting-personal-about-architecture