Historia pewnego konkursu

Kilka dni temu SARP opublikował wyniki krajowych eliminacji do nagrody Mies van der Rohe Award 2017 (1). Jak zwykle wybór stowarzyszenia wzbudził wiele emocji. Możemy dyskutować, czy w tak prestiżowym konkursie większe szanse ma “Projekt obszaru ‘A’ – Plaża Miejska” przy ul. Jeziornej (Dżus GK Architekci),czy np. Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie (Robert Konieczny KWK Promes), uznane za najlepszą przestrzeń publiczną w Europie w konkursie European Prize for Urban Public Space 2016 (2).

Nie byłoby jednak tego wpisu, bo jak wiadomo wybór szczęśliwej siódemki to już kwestia gustu jurorów, z którymi możemy się zgadzać, lub raczej nie, gdyby nie bulwersujący fakt, że jury nominowało w tym roku budynek…jednego z jurorów. (3)

Podobno architekt to zawód zaufania publicznego, czyli ufamy, że moralność architekta jest jedną z najważniejszych cech w tym zawodzie. Ale jak wiadomo pokusa czasami jest zbyt duża, i to nie tylko w zawodzie architekta. Czy nie dlatego jednak powołano Stowarzyszenie Architektów Polskich, aby wspierać architektów (na różnych płaszczyznach), zrzeszać ich w stowarzyszeniu, dbać o wysokie standardy etyczne, a czasami się po prostu spotkać i wymienić doświadczeniami.

Na stronie SARPu w zakładce Historia czytamy, że stowarzyszenie zostało powołane aby wspierać architektów, reprezentować ich na arenie międzynarodowej poprzez organizowanie np. wystaw, zaś “Jednym z ważniejszych osiągnięć środowiska, przed uzyskaniem niepodległości, było opracowanie zasad regulaminów konkursów architektonicznych (1911r.).” (4) No właśnie wiec to jest z tymi konkursami?

niztego

nienienie

W tym roku, do składu Jury eliminacji krajowych SARP do Nagrody im. Miesa van der Rohe 2017, zostali wybrani: arch. Ewa Kuryłowicz – Przewodnicząca ZKSK SARP, arch. Grzegorz Stiasny – Wiceprezes SARP ds. twórczości, członek KSK Oddział Warszawa, arch. Magdalena Kozień-Woźniak – Sędzia SARP, członek KSK Oddział Kraków, czyli wszyscy uczestnicy jury są członkami Kolegium Sędziów Konkursowych SARP. To miedzy innymi oni decydują o projektach, które wygrywają konkursy w polskich miastach (pod warunkiem, że konkurs jest współorganizowany przez SARP, a jest to ok.70% wszystkich konkursów w Polsce). Innymi słowy pełnią ważną rolę w polskiej architekturze.

Czy moralne jest, aby przewodnicząca Zespółu Koordynacyjnego Sędziów Konkursowych SARP nominowała w prestiżowym, międzynarodowym konkursie własny budynek – Narodowe Forum Muzyki wraz z parkingiem podziemnym (KURYŁOWICZ & ASSOCIATES) ? A może po prostu szanowne jury nie doczytało warunków konkursu, bo w regulaminie wyraźnie napisane jest, że jury nie powinno nominować własnych projektów (5.3 The nominators may not propose their own works or works by the Jury.) Bo, że przeczytało i bezceremonialnie olało jego zapisy a co za tym idzie etykę, nie chcę uwierzyć.

Czy Pani Kuryłowicz nie mogła zrezygnować z udziału w pracach jury, skoro wiadomo było, że Narodowe Forum Muzyki jest jednym z najważniejszych obiektów powstałych w ostatnich dwóch latach w Polsce i jest olbrzymie prawdopodobieństwo, że zostanie zgłoszone do konkursu?

Jak zatem przebiegały obrady jury? Pani Kuryłowicz wyszła za drzwi, w czasie gdy koledzy proponowali jej budynek, czy może zatkała sobie uszy ? Jako jeden z niezależnych ekspertów nagrody Mies van der Rohe, nie potrafię zrozumieć tej sytuacji, nie godzę się na nią, jest mi po prostu wstyd za moich starszych kolegów!

Więc po raz kolejny wracam do strony SARP, mając nadzieje, że pomoże mi zrozumieć filozofię działania SARPu. Wchodzę wiec jeszcze raz na strone sarp.org.pl, klikam w zakładkę – CELE DZIAŁANIA… wyskakuje ‘brak informacji’.

Co roku powtarzam sobie, że muszę wyluzować w krytykowaniu SARP. Nic z tego !

brak-informacji

1.http://www.sarp.org.pl/pliki/2300_57e23e91e6894-mies_van_der_rohe_2017_ogloszenie_wynikow_krajowych.pdf

2.http://www.muzeum.szczecin.pl/wydarzenie/416-centrum-dialogu-przelomy-najlepsza-przestrzenia-publiczna-w-europie.htm

3. http://www.sarp.org.pl/kat/historia,48

4.http://www.sarp.org.pl/pliki/2300_57e23e91e6894-mies_van_der_rohe_2017_ogloszenie_wynikow_krajowych.pdf