Marcin Szczelina z projektem na głownej wystawie 15 Biennale Architektury w Wenecji!

Największe architektoniczne wydarzenie tego roku – 15. Międzynarodowa Wystawa na Biennale Architektury w Wenecji, otwarte dla publiczności pomiędzy 28 maja a 27 listopada – zatytułowano Reporting from the Front (Doniesienia z frontu). Jej dyrektorem został Alejandro Aravena, zdobywca tegorocznej nagrody Pritzkera, najważniejszego wyróżnienia w świecie architektury.

Chilijski architekt, znany z projektów zaangażowanych społecznie, zaprosił do współtworzenia wystawy głównej dwóch młodych polskich twórców – architekta  Hugona Kowalskiego i krytyka architektury Marcina Szczelinę. Tym samym po raz pierwszy w historii imprezy Polska będzie miała reprezentanta na głównej części wystawy.

3-lets-talk-about-garbage-2016-made-by-hugon-kowalski-and-marcin-szczelina

#letstalkaboutgarbage

Weneckie Biennale od samego początku określa nowe trendy w architekturze, prowokuje najważniejsze dyskusje i zmienia zastane idee. Powierzenie wystawy Aravenie, jak również zaproszenie młodych polskich twórców z Wielkopolski i Śląska, to znak, że w tym roku wystawa skupiać się będzie na kwestiach społecznych.

#1 oficjalny trailer projektu

Kowalski i Szczelina zaprezentują nowatorską, ekologiczną instalację opartą na ich wcześniejszych doświadczeniach z największym slumsem Indii, Dharavi, oraz istniejącym tam unikatowym systemem gospodarki odpadami. Zainteresowanie to sięga jeszcze nagradzanego projektu dyplomowego Kowalskiego, który w innowacyjny sposób pogodził nawyki kulturowe mieszkańców slumsu z nowoczesną architekturą.

Wystawa “Let’s talk about garbage” (Porozmawiajmy o śmieciach), poprzedzona wyprawą do Indii oraz szerokimi studiami nad współczesnymi systemami gospodarki odpadami i sposobami recyklingu, pragnie zwrócić uwagę na problem nadprodukcji śmieci i możliwościami ich efektywnego wykorzystania w architekturze. Szerokie tło społeczne i kulturowe ma na celu przybliżenie różnych punktów widzenia i tym samym prowokować do zmiany naszego podejścia do śmieci.

#2 oficjalny trailer projektu

Udział w głównej wystawie na Biennale w Wenecji i praca z jej kuratorem Alejandro Araveną, tegorocznym zdobywcą nagrody Pritzkera (“architektonicznego Nobla”), jest ogromnym wyróżnieniem. Projekt Polaków będzie można ogladac od 28 maja do 27 listopada 2016 roku, na głownej wystawie w Wenecji. Więcej o projekcie na stronie letstalkaboutgarbage.com oraz na Facebooku. Wywiad z twórcami wystawy:http://www.sukcesmagazyn.pl/galeria/1271889.html

Hugon Kowalski, architekt, założyciel UGO Architecture, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Za swój projekt dyplomowy „Porozmawiajmy o śmieciach”, stworzony pod kierownictwem Roberta Koniecznego, dotyczący problemu slumsów w Bombaju, jako pierwszy Polak w historii otrzymał nagrodę Archiprix International Hunter Douglas Awards za najlepszy dyplom architektoniczny na świecie obroniony w latach 2009-2011.

Marcin Szczelina, krytyk i kurator architektury, asystent dyrektora podczas 11. edycji Biennale Architektury w Wenecji. Założyciel Architecture Snob i Furheart Gallery, przestrzeni do badania granic architektury. Twórac wielu wystaw o architekturze. Ekspert europejskiej nagrody Mies van der Rohe. Korespondent włoskiego magazynu Domus.