Dlaczego architecture snob?

Jesteśmy snobami architektury. Możecie nas zobaczyć w dobrze zaprojektowanej przestrzeni, w towarzystwie świetnych, ambitnych architektów i dizajnerów, na wernisażach niebanalnych wystaw poświęconych architekturze i sztuce, dojrzycie nas spacerujących po ulicach pięknych lub brzydkich, ale na pewno interesujących miast, dotykających budynków i przykładających uszy do murów, wsłuchujących się z przymrużonymi oczami w to, co drzemie w trzewiach domów. Nie wstydzimy się swojego snobizmu. Nie wstydzimy się pokazywać w towarzystwie budynków z pierwszych stron gazet, ale i tych, o których mało kto słyszał. Więcej – chcemy, żeby inni zaczęli nam zazdrościć, że jesteśmy architektonicznymi snobami.

Architecture snob – to wirus, którym chcemy zainfekować wszystkich wokół, zwłaszcza tych, którzy nie mieli dotychczas  o architekturze pojęcia . Dla wirusów żadne granice nie mają znaczenia, dlatego wierzymy, że snobizm architektoniczny szybko przekroczy granice – kraju, dziedziny, jaką jest architektura, naszych umysłów. Niech ten rozprzestrzeniający się wirus  – da podstawy pod lepsze życie. Bardziej świadome tego, co nas otacza. Bardziej otwarte na nowe. Bardziej rozmarzone w tym, że tu na ziemi możemy urządzić sobie raj. A przynajmniej miasta „all inclusive”, z architekturą ze zdrowym DNA, z architektami wyrwanymi ze swoich pompatycznych wież z kości słoniowej,  z projektantami stąpającymi mocno po ziemi, ale patrzącymi bez lęku w nieskończoność.

Jesteśmy snobami architektury. Jest nam z tym dobrze. Tobie też może być. Wstąp do nas. Ale ostrzegamy – to droga w jedną stronę.

Marcin Szczelina – krytyk i kurator architektury. Kurator projektów min.: Isla Polonia – Grupo Aranea; Industrial Art – OFF Festival, Archicooking. Współkurator Biennale EVENTO 2009 w Bordeaux. Autor projektów  poświęconych kondycji współczesnej architektury: „Ex-Architekci”, „Pills”, „Polskie Karaoke” w ramach wystawy „Na Okrągło”. Asystent dyrektora Aarona Betskiego na XI Biennale Architektury w Wenecji. Autor licznych tekstów o współczesnej architekturze i sztuce. W latach 2008–2009 redaktor pisma „Zawód: Architekt”. Korespondent magazynu „Domus” i felietonista miesięcznika „Sukces”. Publikował w: „Aesthetica magazine”, „Architektura & Biznes”, „Czas Kultury”, „Tatlin”.