Kwestionariusz Snobów: Barry Bergdoll

Był już kwestionariusz Prousta, teraz czas na kwestionariusz Snobów! Na kilka dni przed otwarciem Biennale Architektury poprosiliśmy o wypełnienie go osoby, które szczególnie cenimy w świecie architektury. Pytaliśmy o ich oczekiwania wobec weneckiej wystawy, ale nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie wypytali o najlepsze imprezy na mieście. Nie mogło też zabraknąć fundamentalnego dylematu: spritz czy woda?

1. Rem Koolhas i „Fundamentals” – Twoje oczekiwania od tegorocznej edycji Biennale?

Głębsza refleksja, szczególnie ze względu na ten wczesny termin… z tego, co zdążyłem zauważyć pod kątem tego, jak poszczególni artyści interpretują motyw Fundamentals oraz 1914, wydarzenie to będzie stanowiło refleksję nad historią nowoczesnej architektury oraz nad stawką i zagrożeniami dla architektury w 2014 roku.

2. Twoje „must see” na Biennale?

Pawilon brazylijski i urugwajski

3. Party, które się bez Ciebie nie obędzie?

Oczywiście w pawilonie amerykańskim!!!

4. Spritz czy woda?

Spritz.
5. S,M,L or XL? (pierwsza skojarzenie)

Zakres prowokacji Rema Koolhaasa stale przekracza ramy wynikające z rozmiaru … Dwa lata temu był to manifest Preservation, a tym razem jest to Fundamentals… Myślę, że dyskusja, która odbędzie się jako kontynuacja wystawy będzie bardziej konkretna.

6. Jakieś porady dla tych, którzy udają się na Biennale?

Zaplanujcie podróż tak, by zostać po zakończeniu imprezy i zobaczyć wszystko to, o czym słyszeliście, przy kieliszku Prosecco, ale czego nigdy nie mieliście okazji zobaczyć… Chyba, że planujecie jeszcze tu wrócić.

barry_Fotor11_Fotor

BARRY

BERGDOLL

jest profesorem historii sztuki na Wydziale Historii Sztuki i Archeologii na Uniwersytecie Columbia i kuratorem architektury w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym Jorku.

03.06.2014