Spotkanie z ekspertami Design Silesia: Design w przestrzeni publicznej

8 maja 2013 r.

Przestrzeń publiczna, zwana też przestrzenią wspólną – to „twarz” miasta. Składają się na nią place, ulice, skwery, parki, deptaki, ale również miejsca takie jak targowiska, parkingi, boiska, czy przystanki. Warto pamiętać, że jakość przestrzeni publicznej wpływa na jakość życia w danym mieście. Dobrze zaprojektowana przestrzeń publiczna może sprzyjać integracji mieszkańców, wpłynąć pozytywnie na rozwój turystyki, stanowi o tożsamości miasta, zachęca nowych inwestorów do lokowania biznesu w mieście.

Nowy obraz

Jak zatem dobrze zaprojektować przestrzeń publiczną? Na to pytanie odpowiedzą  Tomasz Malkowski i Marcin Szczelina czyli Architecture Snob.

Na wykładzie eksperci pokażą znaczące projekty w przestrzeni publicznej, m.in. przebudowę Berlina po 1989 roku, w tym nową zabudowę Placu Poczdamskiego, czy projekty nowych przestrzeni publicznych w miejscu dawnych przemysłowych obszarów, na przykład Hafen City, powstałe w miejscu doków w Hamburgu, czy wielki projekt IBA Emscher Park związany z rewitalizacją terenów poindustrialnych w Zagłębiu Ruhry. Eksperci z platformyArchitecture Snob przedstawią również budowane od zera przestrzenie publiczne, jak IJburg – nową dzielnicę Amsterdamu wykreowaną w przeciągu ostatniej dekady na obszarze sztucznych wysp. Przyjrzą się też najciekawszym interwencjom w przestrzeni publicznej na świecie, m.in. High Line, linearnemu parkowi długości jednej mili, który powstał na nieużywanej estakadzie kolejowej przecinającej Dolny Manhattan, czy ekscytującej instalacji Metropol Parasol w Sewilli. Nie zabraknie też przykładów z Polski: tych pozytywnych, jak choćby przebudowa Traktu Królewskiego w Warszawie czy rewitalizacja Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy, jak i tych negatywnych w postaci pustych granitowych placów w miejscach pełnych życia, czy nadmiernej komercjalizacji przestrzeni publicznej. Eksperci przedstawią też najnowsze trendy w kwestii wyposażenia placów i ulic – mebli miejskich czy instalacji artystycznych.

Wykład poprowadzony przez ekspertów z Architecture Snob to kompendium wiedzy na temat współczesnych trendów projektowania przestrzeni publicznych. Słuchacze będą mogli poznać dobre praktyki tworzenia funkcjonalnych i pełnych życia placów, parków czy deptaków.

więcej info: DESIGN SILESIA